Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

OPONY - jakie budżetowe gumy wybrać?

OPONY - jakie budżetowe gumy wybrać?

Postautor: Papkin » 19 gru 2016, 16:11

Czołem!

Panowie wypadałoby zmienić opony zanim śnieg spadnie - obecne (Yokohama Geolandar A/T 255/65r16) są już wytarte poniżej punktu kontrolnego.

Ponieważ mój Terek został w tym roku doinwestowany już kwotą ponad 6000zł, to chcę wydać możliwie najmniej kasy na opony, które zapewnią mi trakcję lepszą od obecnej. Nie chcę także - co istotne przy wyborze opon - kupować 2 kompletów (lato/zima) lecz jeździć cały rok na jednych (tak jak teraz - Yokohamy dawały radę w zimie bez problemu).

Zaznaczę, że niestety auto w 90% jeździ po asfalcie, więc pchanie się w M/T czy A/T teoretycznie nie ma sensu i najlepszym wyborem byłaby opona H/T. Opona typowo asfaltowa odpada ponieważ ma służyć też za zimówkę, a trochę wstyd się zakopać terkiem... :)

Przy okazji chcę zmienić rozmiar opon na największe możliwe bez żadnych przeróbek, czyli 265/70/16 (najtańszy możliwy sposób na zwiększenie prześwitu i zmniejszenie prędkości obrotowej silnika) :)

Przejrzałem wiele tanich opon, odrzuciłem te, o których nie można znaleźć żadnych informacji oraz te o bieżniku wybitnie szosowym i zostały mi do wyboru następujące opcje:

1. Linglong R620 - (F/C/73db) - cena za komplet 1200zł, wg. producenta jest to opona letnia z oznaczeniem M+S, bieżnik jest kopią BFGOODRICH ALLTERRAIN, więc raczej jest to oponka A/T. Zbiera dobre opinie w internecie. Należy się spodziewać, że będzie głośna, ale za to dobra w zimie (dobra jako "całoroczna").

2. WESTLAKE SU307 - (?/?/?) - cena za komplet 1200zł, wg. producenta jest to opona letnia z oznaczeniem M+S, nie wiem czego to kopia, ale wygląda na H/T. Mało można znaleźć informacji o nich, ale opinie o dziwo mają dobrą... Powinny być dobre jako opona "całoroczna".

3. Linglong Greenmax 4x4 HP - (E/C/72db) - cena za komplet 1060zł, opona letnie, bieżnik jest kopią Michelina LATITUDE TOUR HP, więc opona teoretycznie typowo szosowa, aczkolwiek łudzę się, że nieco rzadsze kostki niż w pierwowzorze pozwalają zakwalifikować ją do grona H/T. Dobre opinie w sieci. Opona powinna zapewnić niższe spalanie i być cichsza, ale w zimie raczej nie będzie zachwycać...

4. Silverstone ESTIVA X5 - (F/E/74db) - cena za komplet 1320zł, opona letnia, bieżnik to kopia Bridgestone DUELER 694, więc A/T, chociaż dla mnie to pogranicze A/T i H/T (szczególnie porównując z Linglong R620). Pozytywne opinie w sieci, dostępnych jest wiele testów i informacji. Wzór bieżnika wróży dobre zachowanie w zimie i cichą oraz ekonomiczną pracę, natomiast dane z "Europejskiej naklejki" nie potwierdzają tego (opony są najgłośniejsze, "paliwożerne" i słabe na mokrym).

Zasadniczo z uwagi na brak istotnych danych odrzuciłem też nr 2, a z uwagi na słabe deklarowane parametry i wyższą cenę nr 4, ale zamieściłem je tutaj dla Waszej opinii. Teoretycznie więc waham się między LingLong (Boże, co za nazwa!) R620 a GreenMax HP. Te pierwsze mają fajną rzeźbę bieżnika A/T (będą lepsze w terenie i w zimie), ale będą głośniejsze. Te drugie są tańsze, cichsze i oszczędniejsze (zużycie paliwa), zapewne też będą lepsze na suchym asfalcie, ale nie wiem czy nie zawiodą mnie w zimie lub w "terenie" (pisze "teren" w cudzysłowie, bo w prawdziwy teren nie jeżdżę: czasem po lesie lub po działce, w alpy na narty itp.; niemniej nie chciałbym zakopać się gdzieś na poboczu, bo to wstyd :P )

Czy ktoś z Was miał do czynienia z którąś z tych opon, bądź ma opinię o nich z pierwszej ręki? Będę wdzięczny za uwagi, opinie, porady...
Papkin
 
Posty: 30
Rejestracja: 20 kwie 2016, 19:26
Lokalizacja: 3miasto

Re: OPONY - jakie budżetowe gumy wybrać?

Postautor: jacekmad » 19 gru 2016, 21:57

Daruj sobie tanie chinczyki... jeżeli ma być budżetowe, to wg mnie lepiej kupic coś markowego używanego.
Np tu masz sensowne yoko w budzecie - https://www.olx.pl/oferta/opony-yokoham ... eCx8t.html
jacekmad
 
Posty: 198
Rejestracja: 06 paź 2014, 08:38
Lokalizacja: Warszawa / Ursus

Re: OPONY - jakie budżetowe gumy wybrać?

Postautor: Papkin » 19 gru 2016, 23:12

Jacek, ale piszesz tak, ponieważ masz jakieś przykre doświadczenie z chińskimi oponami, czy to taka ogólna opinia?

Ja szczerze mówiąc też zawsze byłem przeciwnikiem chińskich opon, stąd staram się znaleźć od początku negatywne opinie dotyczące tych opon i ich słabe strony. Udało mi się znaleźć test, w którym również opona LingLong GreenMax wypadła słabo:

http://www.auto-motor-i-sport.pl/porady ... 17,22067,2

więc i te opony także odpadają :)

Natomiast nie jestem w stanie znaleźć złych opinii o LingLong R620... ba, im dłużej szukam, tym więcej pozytywnych ocen znajduję! :/
Papkin
 
Posty: 30
Rejestracja: 20 kwie 2016, 19:26
Lokalizacja: 3miasto

Re: OPONY - jakie budżetowe gumy wybrać?

Postautor: jacekmad » 20 gru 2016, 09:28

Mam doświadczenia z super hiper chińska opona do osobowego. Kumpel kupił jakiegoś linglonga i pomimo dobrych opini gdzieś w necie opona to był straszny syf - głównie dla tego że była plastikowa i jako tako trzymała tylko na suchym rozgrzanym asfalcie, odrobina deszczu i strach było tym jechać. Rozważał bym chinczyka tylko jako oponę typowo terenowa tylko w bloto, ale tu chyba bym wolał nawet jakąś nalewkę.
jacekmad
 
Posty: 198
Rejestracja: 06 paź 2014, 08:38
Lokalizacja: Warszawa / Ursus

Re: OPONY - jakie budżetowe gumy wybrać?

Postautor: nizak102 » 20 gru 2016, 16:28

Witajcie
ja w osobówce miałem opony zimowe kingstar i były super na śniegu , dobre na suchym asflacie , bardzo dobrze prowadziły sie w duzym deszczu ale były słabe na hamowaniu w deszczu. Generalnie kupił bym je jeszcze raz bo jak ktoś duzo jezdzi po miescie to sa wystarczające i co wazne nowe a nie nadlewki.
w danej chwili uzytkuje nexeny roadian AT2 245/75/16 i moge je z czystym sumieniem polecic- swietne opony w kazdych warunkach drogowych i są ciche.
snieg ok , deszcz rewelacja, hamowanie w deszczu ok, lato ok, teren lepiej niz sie spodziewałem (przejezdzałem na tych oponach przez taki teren ze jeepy XJ zmotane na MT-ach stawały w wodzie i błocie a ja jakoś sie wyczołgałem (moze kwestia szerokości ja miałem najwęższe). Zrobiłem na nich ok 30 tyś i jeszcze mam ponad 50% bieżnika.
Jedynym minusem to jest to ze powyzej 20 stopni celcjusza strasznie szybko sie zuzywają
Gdyby były dostepne w tym rozmiarze nówki jeszcze to chetnie kupił bym je jeszcze raz (kupłem nowe i dałem za komplet z dostawą 1670 zł brutto)
Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
nizak102
 
Posty: 676
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: OPONY - jakie budżetowe gumy wybrać?

Postautor: Papkin » 11 sty 2017, 12:23

Niestety nie posłużę swoją opinią nikomu, kto w przyszłości stanąłby przed podobnym problemem związanym z zakupem opon, gdyż finalnie wybór padł na: Continental ContiCrossContact LX w rozmiarze 255/70/16.

Dlaczego tak? Bo trafiła się okazja, na takie opony 2 cenie 1240zł za komplet... (tak, na oponeo kosztują około 2600zł)

Opony nowe (produkcja 2016), na miejscu, z montażem w cenie, z legalnego źródła, z fakturą. Gdyby był ktoś zainteresowany podam namiary na hurtownie - mają ich więcej.

Co do samych opon, to po 2 dniach jeżdżenia mogę powiedzieć na razie tylko, że: na śliskim trzymają super w porównaniu w poprzednimi (ale to akurat nie dziwi). Jak się zachowują na suchym i mokrym przy większych prędkościach dowiem się na wiosnę. Są to gumy tzw. "całoroczne", zakładane na pierwszy montaż przez wielu producentów do tzw. "prawdziwych terenówek" (np. Nissana Pathfindera).
Rozmiar 255/70/16 pasuje terkowi bardzo dobrze, nigdzie nic nie obciera i jest sporo zapasu (opona jest ok 1,5cm wyższa - jej średnica jest ok. 3cm większa).
Papkin
 
Posty: 30
Rejestracja: 20 kwie 2016, 19:26
Lokalizacja: 3miasto


Wróć do EKSPLOATACJA



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net