Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

Skrzynia automatyczna - sprawdzanie poziomu oleju

Re: Skrzynia automatyczna - sprawdzanie poziomu oleju

Postautor: wojtasss29 » 18 lip 2010, 20:35

Napisz ile dokładnie masz na liczniku bo fabrycznie przy normalnej jeżdzonej to co 90 000km.wymiana a przy ekstremalnej nawet co 60-75000 km.Proponuje Ci poszukać dobrego mech.ZROBI ZAWSZE TROCHE TANIEJ.Zawsze zostanie Ci troche w kieszeni.To jest tylko wymiana.Wchodzi 11,8 l.I RACZEJ MUSI BYĆ ATF DEXRON III.I najważniejsze filtr-100% wymiana.Koszty-orginał.-980 zł.w ASO brutto.Ktoś z kolegów z forum prubował kupić zamiennik-musisz poszukać.Napisz do kolegi Mariusza pod adres [url] yappa4@wp.pl-podobno kupił.
szczegóły co do filtra - [url] viewtopic.php?f=13&t=9
JX290-De Lux Gold-Limited Edition
Awatar użytkownika
wojtasss29
 
Posty: 131
Rejestracja: 03 wrz 2009, 20:00
Lokalizacja: Zgierz(łódzkie)

Re: Skrzynia automatyczna - sprawdzanie poziomu oleju

Postautor: ppu » 10 paź 2010, 22:18

juz pisalem w jakims poscie ze wymienialem olej z filtrm i uszczelka w firmie ktora zajmuje sie tylko automatami od 15 lat i zaplacilem 450 zl brutto, firma jest w dlugolece pod wroclawiem ;-)
ppu
 
Posty: 14
Rejestracja: 30 wrz 2010, 11:47
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Skrzynia automatyczna - sprawdzanie poziomu oleju

Postautor: krislodz200e » 10 gru 2012, 17:16

Trochę mnie zastanawia co piszecie, i zaraz przestudiuję instrukcję. Według wszelkich nauk mi znanych ( a automatami jeżdżę od kilku lat....a ojciec od 30lat) olej w skrzyniach automatycznych sprawdza się na rozgrzanej skrzyni, (tj. po przejechaniu około 20min w ruchu miejskim lub 20km pozamiejski), na zimno wskazania mogą być błędne. W dodatku na włączonym silniku, w pozycji N lub P. Po zatrzymaniu pojazdu dobrze jest odczekać z włączonym silnikiem około 3-5min przed sprawdzeniem. Wskazanie na zimno jest przybliżonym wskazaniem i służy do kontroli po wymianie oleju w warsztacie aby nie odpalać auta z suchą skrzynią. Olej praktycznie w 90% automatów uzupełniamy przez bagnet.

Cytat z instrukcji Terracana:
" Poziom płynu powinien znajdować się na zakresie miarki HOT. Pomiar należy przeprowadzić przy pracującym silniku i skrzyni biegów doprowadzonej do normalnej temperatury pracy. Podczas pomiaru dźwignia selektora powinna znajdować się w położeniu neutralnym N a hamulec postojowy zaciągnięty. Do uzupełniania należy zastosować olej Dextron II lub III "

Auto ma stać na poziomej powierzchni i przed pomiarem należy przejść kolejno od P do L przez każde przełożenie i powrócić do N.

Więc niech nikt Wam nie wmawia, że się olej w automatach sprawdza na zimno.... takich fachowców proponuję omijać z daleka.
Do kolegi ze Zgierza, powiedz gdzie wymieniałeś olej w automacie i puścili taki temat? :)
Ostatnio zmieniony 10 gru 2012, 17:48 przez krislodz200e, łącznie zmieniany 2 razy
krislodz200e
 
Posty: 62
Rejestracja: 06 lis 2012, 15:31

Re: Skrzynia automatyczna - sprawdzanie poziomu oleju

Postautor: robert38 » 10 gru 2012, 17:44

Ja u siebie w aucie mam taki sam bagnet jak wy.
Olej sprawdzam tylko na rozgrzanej skrzyni. Na działającym silniku wajcha od skrzyni na neutral i patrzę ile jest oleju.
Poziom oleju, jaki staram się utrzymywać to czwarta kropka przy napisie HOT.
Według mnie na rozgrzanej skrzyni poziom oleju powinien być na czwartej kropce i napisie HOT. Każde inne, czyli poniżej czwartej kropki jak i powyżej jest złym wskazaniem. Albo jest oleju za mało albo za dużo.
Olej w skrzyni wymieniałem już dwa razy razem z filtrem. Przy wymianie przez korek od miski olejowej nie zleci więcej jak 5 litrów oleju.
Aby wymienić cały olej należy zastosować wymianę dynamiczną, ale to podnosi trochę koszty.
2002 Terracan 3.5 V6, LPG, czarny, czarna skóra, Bilstein B6, drążki Ironman, skrzynia A/T, climatronik, TOD, 265/70/16
robert38
 
Posty: 568
Rejestracja: 14 lip 2009, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzynia automatyczna - sprawdzanie poziomu oleju

Postautor: krislodz200e » 10 gru 2012, 17:54

robert38 i dobrze robisz :D.
Lekkie odchyłki od ostatniej kropki są dopuszczalne. Ale raczej nie w cm a mm.

Dynamiczna wymiana daje najlepsze rezultaty. W niektórych markach jak np Mercedes z lat 90 i wcześniej sprzęgła hydrokinetyczne posiadały korek spustowy co znacznie ułatwiało zabawę, i praktycznie opróżnienie skrzyni i sprzęgła załatwiało skutecznie sprawę.
Przy wymianie statycznej proponuję zmianę co 50tyś km. Generalnie im częściej tym lepiej. Lejcie Dextron III.
krislodz200e
 
Posty: 62
Rejestracja: 06 lis 2012, 15:31

Re: Skrzynia automatyczna - sprawdzanie poziomu oleju

Postautor: robert38 » 10 gru 2012, 18:01

Ciekawe czy by się nie dało wywiercić otworu w sprzęgle, nagwintować i potem wkręcić śrubę.
Zrobić tak jak jest w miskach olejowych.
Taki pomysł mi na szybko przyszedł do głowy, ale nie wiem czy jest to wykonalne.
2002 Terracan 3.5 V6, LPG, czarny, czarna skóra, Bilstein B6, drążki Ironman, skrzynia A/T, climatronik, TOD, 265/70/16
robert38
 
Posty: 568
Rejestracja: 14 lip 2009, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzynia automatyczna - sprawdzanie poziomu oleju

Postautor: krislodz200e » 10 gru 2012, 18:10

Skoro go nie ma to widocznie ma go nie być. Nie wiem czy zmiana wyważenia nie zaczęła by bruździć. Korek musiał by być tzw wewnętrzny i zazwyczaj tak jak w skrzyniach biegów najlepiej stożkowy.
krislodz200e
 
Posty: 62
Rejestracja: 06 lis 2012, 15:31

Poprzednia

Wróć do EKSPLOATACJA



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net