Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

Wymiana oleju w automacie

Re: Wymiana oleju w automacie

Postautor: barzuc » 21 mar 2014, 12:20

Dzisiaj w końcu byłem na wymianie. Stwierdziłem, że na pierwszy raz pojadę w "dobre" miejsce (polecone m.in. przez znajomych z serwisu innej marki jedna z tych luksusowych - sami nie robią tylko automatyczne skrzynie tam zawożą). Ostatecznie wybrałem się do TeoMotors w Swadzimiu.
Podsumowując - skrzynia w moim terku - w stanie normalnego zużycie eksploatacyjnego (jak to przy 200 tys km). Sprawna, nie ma podstaw żeby do czegokolwiek się przyczepić. Zmiana biegów może być delikatnie wyczuwalna (np. wrzucania 1 przy zatrzymywaniu się), ale dopóki jest to sporadycznie i delikatne - nie ma co dotykać czegoś co prawidłowo działa.
Po zdjęciu miski - olej eksploatacyjnie zużyty, na pewno był wcześniej wymieniany (tu plus dla poprzednich właścicieli). Tak samo jeśli chodzi o opiłki i inne zabrudzenia - w normie. Jedynie co, to poprzednia osoba wymieniająca olej nałożyła tyle silikonu do uszczelnienia, że dobre 30 min trwało czyszczenie.

Teraz najlepsze 2 rzeczy (obie mnie zdziwiły, ale nie mam podstaw żeby nie wierzyć):
1. po wymianie weszło ~6 litrów oleju (skrzynia ociekała dobrą godzinę)... to ponad 50% całkowitej pojemności więc w sumie dość dużo
2. filtr - pasuje od LC... ale nie ma konieczności jego wymiany. Ponieważ to filtr siatkowy wystarczyło jego porządne umycie w benzynie ekstrakcyjnej. I o tyle w to wierzę, że filtr miałem w łapach (już po myciu) a przede wszystkim - skoro mieli na stanie (koszt ~100zł) to mogliby mnie skasować za nowy filtr zamiast bawić się z myciem (w cenie wymiany).

Zalecana następna wymiana oleju - 60tyś km, jeśli auto jeździ typowo w cyklu miejskim albo przy dużych obciążeniach - nawet co 20-30tyś km.

Teraz już tylko... "Pojeździmy, zobaczymy" :)

Z innych ciekawostek - podobno po mnie miał dziś przyjechać do nich jeszcze jeden terek - może ktoś stąd?
Już bez terka...
Był: Terracan 2.9 163KM A/T + TOD: viewtopic.php?f=9&t=2344
Obecnie: Fiat Sedici 4x4 + Mitsubishi Outlander 4x4
Zapraszam również na http://www.zpiataklepka.dakod.pl/, http://wzornica.blogspot.com/
Awatar użytkownika
barzuc
 
Posty: 1728
Rejestracja: 10 lip 2013, 19:18
Lokalizacja: Wielkoposka / okolice Poznania

Re: Wymiana oleju w automacie

Postautor: wrstg » 21 mar 2014, 14:33

Co do tych 6 litrów to trochę był w to nie wierzył... no ale na czymś trzeba zarobić ;) Filtr na samko.pl albo midparts kosztuje 60zł. A powiedz mi czy założyli Ci uszczelkę miski czy silikon położyli? Mam nadzieje, że następnym razem sam sie podejmiesz takiej wymianie?? :)
wrstg
 
Posty: 20
Rejestracja: 15 lut 2014, 12:58
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wymiana oleju w automacie

Postautor: barzuc » 21 mar 2014, 15:30

Był silikon (i to kosmiczna ilość) i silikon położyli nowy. Uszczelki już dawno nie było a nie mieli na stanie pasującej.
Co do tych 6 litrów - niby dużo, ale obstawiam, że było po prostu ponad 5 (i tak patrząc po kwocie z paragonu, cenach podawanych mi przed przyjazdem, za jakieś ~5l zapłaciłem). Z drugiej strony - miało szansę ciut więcej zlecieć, bo skrzynia się suszyła ponad godzinę i ciągle z niej "kapało". Pewnie gdyby nie czyszczenie starego silikonu - to uwinęliby się w 30 min (a nie prawie 1,5h) i mniej by weszło :) Już widzę siebie leżącego pod autem i klnącego na czym świat stoi jak nie mogę się starego g*a pozbyć a olej mi na łeb kapie.

Jeśli chodzi o filtr - to po co wymieniać jeśli można umyć. Pewnie bym nie wierzył panu z garażu pod blokiem (choćby i nawet miał rację) ale jak ktoś za tą samą kwotę robocizny wybiera żeby porządnie umyć filtr a nie założyć nowy, który ma pod ręką... a nowy - i szybciej i mniej roboty i jeszcze za część można skasować :)

Co do następnego razu - może sam się wezmę, choć średnio lubię się bawić z płynami :) Mam jakiegoś takiego pecha, że mi się zawsze coś rozleje "przy okazji" (a jak nie mi to komuś innemu, ale efekt zawsze ten sam - tylko ja i kostka przed domem jest ufajdana i nikt ani nic innego) ;) Nie wiem dlaczego - ale tylko i wyłącznie tak mi się dzieje z olejami.
Już bez terka...
Był: Terracan 2.9 163KM A/T + TOD: viewtopic.php?f=9&t=2344
Obecnie: Fiat Sedici 4x4 + Mitsubishi Outlander 4x4
Zapraszam również na http://www.zpiataklepka.dakod.pl/, http://wzornica.blogspot.com/
Awatar użytkownika
barzuc
 
Posty: 1728
Rejestracja: 10 lip 2013, 19:18
Lokalizacja: Wielkoposka / okolice Poznania

Re: Wymiana oleju w automacie

Postautor: limbo » 21 mar 2014, 15:41

To teraz zrobic jakieś 15 km i na pracujacym silniku, lewarek w pozycji P sprawdzić poziom oleju.
Ja w tym modelu skrzyni tez nie wymieniałem filtra, chociaż chciałem ale przyszedł nie ten który zamawiałem i byłem zmuszony przemyć stary i zero problemów, w misce są magnesy które wyłapują pył opiłkowy.
Awatar użytkownika
limbo
 
Posty: 255
Rejestracja: 14 lut 2014, 11:27

Re: Wymiana oleju w automacie

Postautor: wrstg » 21 mar 2014, 16:07

Tez czyscilem silikon z miski... porazka... jakby ktos chcial uszczelke zwykla to kosztuje 12zl na jednej ze stron ktore podalem pod modelem skrzyni a340
wrstg
 
Posty: 20
Rejestracja: 15 lut 2014, 12:58
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wymiana oleju w automacie

Postautor: barzuc » 21 mar 2014, 16:15

Ze sprawdzaniem oleju specjalnie się spytałem jak jest (od tak dla zasady)... najlepiej po postoju - odpalić auto i sprawdzić miarkę - powinno być pomiędzy min/max. Z kolei jeśli auto jechało (ole miał prawo się rozgrzać) - to też na zapalonym silniku, ale poziom ma prawo być w okolicach max-a (większy niż na zimnym).

A magnesów to nie brakuje. Jeśli dobrze pamiętam to w misce są 4 lub 5.
Już bez terka...
Był: Terracan 2.9 163KM A/T + TOD: viewtopic.php?f=9&t=2344
Obecnie: Fiat Sedici 4x4 + Mitsubishi Outlander 4x4
Zapraszam również na http://www.zpiataklepka.dakod.pl/, http://wzornica.blogspot.com/
Awatar użytkownika
barzuc
 
Posty: 1728
Rejestracja: 10 lip 2013, 19:18
Lokalizacja: Wielkoposka / okolice Poznania

Re: Wymiana oleju w automacie

Postautor: skora » 10 kwie 2014, 19:02

Więc za odpowiedzią czy posiadają filtr sie nie doczekałem!

Jak napisaliście że można go wymyć to już nie pisałem i nie latałem za nim tylko po prostu wziąłem śie za wymiane
Bez kanału leżąc pod samochodem- razem z wymyciem miski olejowej i wypukaniem filtra cała robota zajęła mi ok 2 godzin!
Po nalaniu nowego oleju wyszło że przyjął go 5,5l
Miska jakoś tragicznie zawalona nie była- na 4 magnesach było troche syfu ale w miare ok to wyglądało!
Teraz wydaje mi się że łagodniej przechodzi między biegami!!!
skora
 
Posty: 17
Rejestracja: 07 sie 2012, 20:47
Lokalizacja: Jarocin , skorzany@o2.pl

Poprzednia

Wróć do EKSPLOATACJA



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net