Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

Manual czy Automat

Manual czy Automat

Postautor: olo » 27 paź 2010, 22:40

Witam.Chciałbym kupić terracana ale zastanawiam sie nad wyborem skrzyni manualnej czy automatycznej.Jak wygląda sprawa jeżeli chodzi o ich eksploatacje i działanie.Czy automat płynnie chodzi bez zadnych szarpań itp?bo jezeli chodzi o spalanie to automat chyba wiecej spali?
z góry dziekuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
olo
 

Re: Manual czy Automat

Postautor: irek » 27 paź 2010, 23:16

Pytanie stare jak swiat - wygodnie czy ekonomicznie
Automat chodzi całkiem sprawnie (przed zakupem testowałem i byłem zadowolony)
Manual bedzie jednak spalał duzo mniej i nie bedzie wymagał wymiany oleju i filtra w srzyni

pozdr
ir
Awatar użytkownika
irek
 
Posty: 941
Rejestracja: 25 wrz 2008, 18:30
Lokalizacja: WM

Re: Manual czy Automat

Postautor: Masmo » 02 lis 2010, 10:27

Automat w Terracanie pracuje dość sprawnie. Skrzynia reaguje momnetalnie na dodawanie gazu przez reducję biegu.
Zalety:
1. Wygoda: szczególnie w korkach, w miescie itp
2. Sprzęgło hydrokinetyczne jest super użytecznie w wolnym manewrowaniu, np na ciasnych parkingach
3. W terenie automat jest fantastyczną sprawą: umożliwia wolną techniczną jazdę, nie traci ciągu przy zmianach biegów, nie upali się sprzęgła.
Wady:
1. Spalnanie wyższe o około 2l/100 km. Mój z automatem (i ciężką nogą ;) ) pali w granicach 12-15l/100km.
2. Konieczność wymiany oleju i filtra co 90 kkm. Filtr by ASO drogi, zmienniki podobno są ale nie łatwe do kupienia.
3. Ograniczone możliwości wpływania na "bieg" którym jedziemy. Nie można mocniej wcisnąc gazu przy wyższym biegu bo automat od razu redukuje.

Reasumujac:
Jeśli stać nas na większe spalnie, musimy często jeździć w terenie i w mieście to automat jak najbardziej, tym bardziej gdy auto użytkuje ktoś słabiej radzący sobie ze sprzęgłem i reduktorem. Do ciągania ciężkiej przyczepy automat to też bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli natomiast jeździmy głównie w trasy i zużycie paliwa jest ważne to lepiej chyba manual.
CRDi 2003 r. AT; bodylift 1"; zawias Ironman +2", +B6, Escape 12000. AT255/70R16 MT265/75R16 Wint265/70R16.
http://www.youtube.com/watch?v=-KJmGHt9 ... tube_gdata
Awatar użytkownika
Masmo
 
Posty: 1109
Rejestracja: 30 cze 2009, 08:11
Lokalizacja: Gdynia


Wróć do EKSPLOATACJA



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net