Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

przednia płyta silnika alumniowa a nieszczelno pompy chłodz

Zgłoszenia awarii i jak sobie z tym radzić.

Re: przednia płyta silnika alumniowa a nieszczelno pompy chł

Postautor: chdnisxa » 29 cze 2016, 15:47

a ja mam pytanie odnosnie tej uszczelki pod listwa, na ktorej montowana jest pompa wody. Po zakupie terracana latalem nim z 2 tygodnie, nic sie nie dzialo, czekalem na czesci i mechanika (wymiana rozrzadu, pompy wody etc).

Po wymianie w/w po okolo 50km auto odmowilo mocy, zero reakcji na gazie. Okazalo sie, ze uklad chlodzenia zapowietrzony. Zapoznalem mechanika z powyszym txt, sprawdzil uklad probowka CO2, ktora CO2 nie wykazala. Wymieniono termostat i bylo to okolo tygodnia temu. Dzisiaj - mialem podobna przygodę jak za pierwszym razem. Auto stanelo, plyn w zbiorniku wyrownawczym pod "sufit" temp silnika zaczela rosnac, zero mocy.

I teraz pytanie, czy uszkodzona uszczelka na wyzej opisywanej listwie daje spaline w uklad chlodzenia i czy tak mozna wykryc jej nieszczelnosc? Bo nie wiem czy nadal szukac przyczyny powiazanej z demontazem starej i montazem nowej pompy wody czy obwiniac 2 wylane wtryski (ktore jutro bede robic) i /lub uszczelke pod glowica (jej stanu nie znam)?
chdnisxa
 
Posty: 30
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:21

Re: przednia płyta silnika alumniowa a nieszczelno pompy chł

Postautor: barzuc » 29 cze 2016, 19:11

A płyn wraca jak silnik stygnie czy już tak w zbiorniczku zostaje a układ się zapowietrza?

Nieszczelność pod płytą albo w okolicy samej pompy - to raczej płynu by ci ubywało z układu (lądowałby pod autem) niż wydmuchiwałoby go do zbiornika.

Z najprostszych rzeczy - zobacz czy korek z zaworem przelewowym (ten który odpowiada za przelanie płynu przy wzroście ciśnienia i ponowne jego zaciągnięcie przy stygnięciu auta) nie zepsuł się - czy gumka nie spuchła ponad miarę i nie blokuje przepływu, i czy sam zawór porusza się na sprężynce bezproblemowo. Jeśli jest niesprawny a przepływ mocno utrudniony - wszystko co w normalnej eksploatacji trafia do zbiorniczka już nie trafi do układu.
Jeśli wywala płyn do zbiornika - tych tematów było kilka na forum - ale coś musi powodować bardzo duży wzrost ciśnienia i wydmuchanie go do zbiorniczka - najczęściej (choć zdaje się, że nie zawsze) to problem uszczelki pod głowicą. Brak CO2 w układzie (czyli brak spalin w płynie chłodniczym) raczej wyklucza uszczelkę pod głowicą (w dodatku jeśli nie masz oleju w płynie i płynu w oleju) to możesz być raczej spokojny o ten element.
Uszczelka pod klapą zaworową, uszczelki w chłodniczce oleju, wtryskiwacze czy układ paliwowy - nie mają wpływu na układ chłodzenia (a ten jest czysto mechaniczny).
Już bez terka...
Był: Terracan 2.9 163KM A/T + TOD: viewtopic.php?f=9&t=2344
Obecnie: Fiat Sedici 4x4 + Mitsubishi Outlander 4x4
Zapraszam również na http://www.zpiataklepka.dakod.pl/, http://wzornica.blogspot.com/
Awatar użytkownika
barzuc
 
Posty: 1728
Rejestracja: 10 lip 2013, 19:18
Lokalizacja: Wielkoposka / okolice Poznania

Re: przednia płyta silnika alumniowa a nieszczelno pompy chł

Postautor: chdnisxa » 30 cze 2016, 21:06

Kolego dzięki wielkie za w/w posta :). Ja natomiast odwdzięczę się info zwrotnym z serwisu auto bosch w Piekarach Sl., bo tam trafilem. Panowie dokonali kiku prob CO2 na rozgrzanym silniku i nic ale ... Po dłuższej przejażdżce wykazało ... CO2. Także silnik rozebrany do głowicy, przy okazji wtryski do roboty - wymiana uszczelki, a w pon glowica idzie na przeswietlenie, zeby wykluczyc popekania lub jesli sie znajda wycenic koszty spawania (troche brzmi to dla mnie enigmatycznie, a dla mojego portfela dosyc przerazliwie haha). Poinformuję na bieżąco, bo pewnie info sie przyda. Na placu stał także terracan na rejestracjach SK, może ktoś z grupy?
chdnisxa
 
Posty: 30
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:21

Poprzednia

Wróć do AWARIE



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net
cron