Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

drgania samochodu

Zgłoszenia awarii i jak sobie z tym radzić.

Re: drgania samochodu

Postautor: jarko31 » 15 paź 2018, 19:21

Nikt nie miał problemów z drganiami po lifcie 5 cm? A może to mi koło się rozwyważyło?
Terracan 2,9 CDRi, 120kW / 163KM rok 2004 czarny lift 2 calusie na spręzynkach lovelasów
jarko31

Postautor: mkzibi » 14 maja 2019, 13:02

mkzibi pisze:
jarko31 pisze:U mnie pojawiły się drgania przy ok 80-90 km/h poniżej i powyżej spokój. Zjawisko powstało po lifcie 2 cale. Zastanawiam się czy nie za duzo meches podkręcił przednie drążki skrętne i spowodowało to zę wał nie jest w linii prostej. Macie jakiegoś pomysła a może dajcie linka gdy było to omawiane w innym dziale.

U mnie po wymianie dyfra w tylnym moście (problemy z mostem wyjącym opisałem w poście viewtopic.php?f=4&t=4027) okazało się ze przy ok 80-90 km/h czuć drgania i takie buczenie.

Wcześniej tego nie słyszałem bo pewnie most wył. teraz słyszę. W odróżnieniu do tego co koledzy piszą że to przy przyśpieszaniu się dzieje u mnie jest przy przyśpieszaniu i jak puszczę na luz. Przy niższych prędkościach i wyższych buczenia nie ma.

Czy m to może być spowodowane? Wyważenie mostu?

Panowie wracam do swojego tematu.

niestety drgania nadal mam. Po wymianie opon na zimówki i w zimie było lepiej więc temat trochę odpuściłem. teraz na letnich które są wyważone nadal mam ten problem.

Czytając ten post myślę o demontażu wału i stąd pytania:
1. Czy trudno wyjąc wal? Mam kanał.
2. Czy po wyjęciu wału mogę przelecieć się na przednim napędzie i sprawdzić czy nadal drgania sa? Drgania odczuwam bardziej z przodu ale normalnie mam przód odpięty więc to raczej nie to ale chcę sprawdzić.
3. Jak sprawdzić luz na wieloklinie?
4. Po wymianie ewentualnym krzyżaków rozumiem że wyważanie jest konieczne...
mkzibi

Postautor: jarko31 » 15 maja 2019, 14:29

Ja dałem do dobrego zakładu gdzie wymieniono krzyżaki (nie wszystkie) oraz przegub wału przedniego. Potem został wyważony wał i problem prawie zniknął tzn są drgania lae już nieznaczne miedzy 80-100. I tu ciekawostka bo jak ząłącze przód to drgania zaczynają sie już koło 40 i jakby większe. Stąd mój wniosek że może to przeguby czy w ogóle połosie przednie daja popalic. Z krzyżakami uważaj bo mój inny mechanik wcześnie żle założył krzyżak tylny (pomylił segery).
Terracan 2,9 CDRi, 120kW / 163KM rok 2004 czarny lift 2 calusie na spręzynkach lovelasów
jarko31

Postautor: mkzibi » 16 maja 2019, 21:38

jarko31 pisze:Ja dałem do dobrego zakładu gdzie wymieniono krzyżaki (nie wszystkie) oraz przegub wału przedniego. Potem został wyważony wał i problem prawie zniknął tzn są drgania lae już nieznaczne miedzy 80-100. I tu ciekawostka bo jak ząłącze przód to drgania zaczynają sie już koło 40 i jakby większe. Stąd mój wniosek że może to przeguby czy w ogóle połosie przednie daja popalic. Z krzyżakami uważaj bo mój inny mechanik wcześnie żle założył krzyżak tylny (pomylił segery).

No właśnie ja też czuje drgania i buczenie raczej z przodu. A co z tymi półosiami może być?

Aha i wracam do pytania czy mogę zdjąć tył i na przodzie go rozpędzić aby zweryfikować czy to przód czy tył? Czy jak tylny most będzie bez wału się toczył to nic mu nie będzie?
mkzibi

Postautor: jarko31 » 17 maja 2019, 16:18

Chyba nie pojedzie na przodzie bo przód idzie przez reduktor wiec chyba nie da rady.Ale nie jestem specem w tej dziedzinie i sam dopytuje o różne rzeczy. Ktoś tu kiedys wrzucał rzut podwozia razem z napedami. Tez nie wiem co może być z półosiami może wypowie się ktoś kto zna terracana lepiej od nas:)
jarko31

Postautor: mirkos » 22 maja 2019, 13:07

Panowie, miałem drgania i buczenie, dokładnie takie jak opisujecie. Wymienione krzyżaki na wale + wyważenie. Problem rozwiązany. Koszt - około 700 zł za wszystko (krzyżaki oryginały, wyważenie, robocizna.

P.S. ja miałem "buczenie i drgania z tyłu. Z przodu obstawiam przeguby wewnętrzne.
mirkos

Postautor: mkzibi » 22 maja 2019, 13:13

mirkos pisze:Panowie, miałem drgania i buczenie, dokładnie takie jak opisujecie. Wymienione krzyżaki na wale + wyważenie. Problem rozwiązany. Koszt - około 700 zł za wszystko (krzyżaki oryginały, wyważenie, robocizna.

P.S. ja miałem "buczenie i drgania z tyłu. Z przodu obstawiam przeguby wewnętrzne.

Ok ale co z tymi przegubami zrobić? Wyważyć? Wymienić? Sam wał przód nie kręci się podczas jazdy z napędem na tył więc on nie buczy .
mkzibi

Postautor: jarko31 » 22 maja 2019, 14:53

Nie jestem pewien czy się nie kręci przedni wał podczas jazdy. Z tego co wiem kręci napędzny ruchem kół przednich. Jeśli chodzi o przednie przeguby to pewnie trzeba je wymienić lub wymieni c całe półosie. Może ktoś się wypowie w tej kwesti bardziej mechaniczny ode mnie.
jarko31

Postautor: mirkos » 22 maja 2019, 17:52

Przeguby wewnętrzne można sprawdzić, czy nie są wyrobione i czy są nasmarowane. Wał się kręci (przedni).
mirkos

Postautor: mkzibi » 26 maja 2019, 16:42

mirkos pisze:Przeguby wewnętrzne można sprawdzić, czy nie są wyrobione i czy są nasmarowane. Wał się kręci (przedni).

Czyli rozumie że jeśli się kręci (a bylem przekonany że nie) to wał też może wprowadzać drgania.
mkzibi

PoprzedniaNastępna

Wróć do AWARIE