Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

[Narzędzia] - Klucz dynamometryczny

Co i kiedy wymienić oraz gdzie warto i gdzie nie warto

[Narzędzia] - Klucz dynamometryczny

Postautor: barzuc » 25 mar 2015, 10:31

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna klucza dynamometrycznego. I jak z każdym narzędziem - ilu ludzi tyle opinii na ten temat. Może pomożecie :)

Co do marek znalazłem coś takiego (za http://jakienarzedzia.pl/jaki-klucz-dynamometryczny co mniej-więcej potwierdzają również wypowiedzi na różnych forach):
- profesjonalne (z cenami faktycznie powalającymi idącymi w tysiące): beta, facom, stahlwille, gedore
- półprofesjonalne (czyli na zasadzie - słabsze ale dobre, dla takich jak my co sami grzebią przy aucie ale na tym nie zarabiają): stanley, proxxon, jonnesway, neo, kingtony (choć co do stanleya mam osobiście mieszane uczucia).

Sam do listy przyzwoitych dodałbym Yato (mam 2 zestawy kluczy od 3 lat i nic kompletnie się nie dzieje, fakt, że klucze "nie zarabiają" a służą do obsługi moich prywatnych sprzętów) - ale mam "zwykłe" a nie wiem jak z jakością narzędzi precyzyjnych.

Wiem, że BEAST / Bass / Top tools / Topex i tym podobne marki budżetowe - na własnej skórze przekonałem się, że to w znacznej mierze jednorazówki (np. wkrętaki PZ / PH objechały się przy śrubie wkręconej w plastik, wiertła do metalu - wytrzymują 3 otwory, itp) - więc szczerze mówiąc - odradzam, bo mimo, że kosztują na pierwszy rzut oka mało - to nie dość, że się człowiek wkurza to po 1-2 użyciach trzeba następne kupować. Są oczywiście wyjątki u tych "najtańszych" gdzie stosunek jakość / cena jest bardziej niż dobry (mam np. poziomicę, przymiary kątowe, ściski stolarskie, jakieś kombinerki / szczypce) z których jestem zadowolony bo dają radę i wytrzymują całkiem sporo.

Przechodząc do meritum - przejrzałem z grubsza instrukcję serwisową terka i wyszło mi że klucz 40-200Nm pokryje większość przypadków (czyli pewnie też i w innych autach czy sprzętach).

Czy ktoś z was ma doświadczenia i mógłby coś jeszcze doradzić (co do zakresu regulacji i samej marki)?
Generalnie budżet 150-300zł, wiadomo im mniej tym lepiej ale z kolei zależy mi na narzędziu dobrym i wytrzymałym ale nie koniecznie profesjonalnym (bo nie będę go używał 5 razy w tygodniu a może raz na miesiąc).

Na alledrogo (poruszając się w budżecie) znalazłem np. coś takiego:
KingTony 42-210Nm ~160zł
KingTony 20-110Nm ~190zł
Yato 42-210Nm 42-210Nm ~160zł
Neo 42-210Nm ~180zł
GoodYear 40-200Nm ~220zł (???)
Proxxon 20-100Nm ~280zł

Teoretycznie wszystkie z certyfikatem i tolerancją +/- 4%, wszystkie długość w okolicach 45-50 cm i główką 1/2.

Jest jeszcze oczywiście cała masa marek nic mi nie mówiących lub wręcz "profesjonalny noname" (za 100zł). Trafiają się również mniejsze lub większe okazje (niższe ceny czy aukcje) - wiadomo jak ze wszystkim.

Wdzięczny będę za wasze opinie :)
Już bez terka...
Był: Terracan 2.9 163KM A/T + TOD: viewtopic.php?f=9&t=2344
Obecnie: Fiat Sedici 4x4 + Mitsubishi Outlander 4x4
Zapraszam również na http://www.zpiataklepka.dakod.pl/, http://wzornica.blogspot.com/
Awatar użytkownika
barzuc
 
Posty: 1728
Rejestracja: 10 lip 2013, 19:18
Lokalizacja: Wielkoposka / okolice Poznania

Re: [Narzędzia] - Klucz dynamometryczny

Postautor: nizak102 » 28 mar 2015, 12:28

Witam
Jeśli chodzi o dokładność to kup proxxona- będzie też najlepszy jakosciowo. Jeśli chodzi o zakres to jakość w kolejności King tony później yato później neo bo neo to tez grupa topexa. Jeśli chodzi o narzedzia(jakość cena) to super jest honinton czy jakoś tak w zielonych skrzynkach. mam już parę zestawów używam intensywnie i narazie zero awarii i zużycia.te narzędzia produkują na Tajwanie a nie w chinach a to duża różnica. Generalnie jak chcesz dokrecac dokładnie to musisz kupić dwa dynamometry mały i duży o dwóch zakresach. Te co mają bardzo duże zakresy są niedokładne
Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
nizak102
 
Posty: 676
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:22
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do SERWIS



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net