Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

Rozrząd, miska olejowa, pompa wody, podstawa rozrządu

Co i kiedy wymienić oraz gdzie warto i gdzie nie warto

Rozrząd, miska olejowa, pompa wody, podstawa rozrządu

Postautor: tomekk » 15 mar 2016, 23:16

Witam !

Mam ambitny zamiar rozgrzebać silnik :

- wymiana paska rozrządu wraz z rolkami,
- wymiana pompy wody,
- wymiana uszczelnienia wału krobowego z przodu,
- wymiana uszczelki podstawy rozrządu (no chyba, że nie będzie budziła niepokoju),
- wymiana uszczelki, oringów chłodniczki oleju,

na jakie niespodzianki moge liczyć ? Przejrzałem wiele schematów, filmów mniej lub bardziej profesjonalnych, jestem zdecydowany. Każda sugestia mile widziana. Czy ma ktoś wiedzę z jaką dokładnie siłą dokręcamy śruby miski olejowej, oraz czy to prawda, że nie ma tu uszczelki tylko silikon ? Ma ktoś sprawdzony pomysł na odkręcenie i zawieszenie, gdzieś, no właśnie gdzie, jak, pompy wtryskowej od podstawy rozrządu ? Przeznaczyłem na to jakieś 4 dni na spokojnie :D .

Pozdrawiam
tomekk
 
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:50

Re: Rozrząd, miska olejowa, pompa wody, podstawa rozrządu

Postautor: barzuc » 16 mar 2016, 08:06

Jeśli tak głęboko chcesz ruszać - poczytaj co pisał Mateusz (nizak102) odnośnie uszczelki pod płytą czołową bloku silnika (chyba że mówimy o tym samym "uszczelka podstawy rozrządu") - to papierowa uszczelka więc na 100% będzie do wymiany jak tylko ją dotkniesz. Właściwie - każdą uszczelkę, którą zdejmiesz / ruszasz załóż nową - po rozmontowaniu już nie spasujesz idealnie i może przepuszczać.
Już bez terka...
Był: Terracan 2.9 163KM A/T + TOD: viewtopic.php?f=9&t=2344
Obecnie: Fiat Sedici 4x4 + Mitsubishi Outlander 4x4
Zapraszam również na http://www.zpiataklepka.dakod.pl/, http://wzornica.blogspot.com/
Awatar użytkownika
barzuc
 
Posty: 1728
Rejestracja: 10 lip 2013, 19:18
Lokalizacja: Wielkoposka / okolice Poznania

Re: Rozrząd, miska olejowa, pompa wody, podstawa rozrządu

Postautor: nizak102 » 16 mar 2016, 12:06

Witaj
Tomekk nie kupuj tam gównianej fabrycznej uszczelki tylko sklej ta płyte do bloku silikonem tylko naprawde porzadnym - polecam np loctite quick gasket lub wiktor reinz a unikniesz wielu kłopotów z układem chłodzenia. bedziesz miał duzy problem zeby wyjąc i załozyc ta płyte jesli głowica bedzie swoim na miejscu. miedzy płyta a miska jest silikon. prawdopodobnie bedziesz musiał odkrecic miskę od bloku zeby zrobic miejsce dla płyty a to jak wiadomo wiaze sie z jej uszczelnieniem co znowu wiąze sie z wyjeciem silnika z ramy bo inaczej u nas miski sie nie da zdjąć. Pompy wtryskowej nie odkrecasz przy tej operacji od płyty tylko ją odłaczasz od przewodów paliwowych i elektrycznych. uszczelniacz na wał kupuj tylko orginał bo reszta innych zamieników jest kiepskiej jakosci- a orginał nie jest drogi.
przy rozbiórce tego wszystkiego musisz wymienic tez śrubę od koła pasowego walu korbowego - tak poleca serwisówka i ja tez tak polecam bo duze siły działaja na nia a juz słyszłem jak w terracanach te sruby sie potrafiły urywac od drgan po ponownym montazu- sruba tylko orginał hyundai lub podobno pasuje tez od któregos kia carnivala chyba 144 KM ale nie dam sobie reki uciąc bo ja kupowałem orginał bo niebył drogi. przy okazji na wale korbowym jest klin - tez go wymień bo jak sruba sie poluzuje to go potrafi ściąc jak ma luz - też orginał chyba ze od kia carnival. jak bedziesz wkrecał srube od wału wklej ja na klej do gwintów średnio klejący zeby sie nie poluzowała itp itd
a tak wogóle to najlepiej napisz do mnie na pw to dam ci numer i sie zdzwonimy to wszystko ci wytłumacze.
Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
nizak102
 
Posty: 676
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozrząd, miska olejowa, pompa wody, podstawa rozrządu

Postautor: tomekk » 16 mar 2016, 19:58

Witam !

Macie jeszcze dane o sile dociągnięcia śruby na wale, oraz śrub mocujących podstawę rozrządu (płytę).
Zastanawiam się w taki razie nad miską, musze umyć auto od spodu i zobaczyć czy w ogóle podcieka olej.
Jeśli nie to nie będę ruszał miski i już.

Pozdrawiam
tomekk
 
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:50

Re: Rozrząd, miska olejowa, pompa wody, podstawa rozrządu

Postautor: tomekk » 23 mar 2016, 14:00

Witam !

No i dobra, po robocie, choć nie w całości. Rozrząd wymieniłem z rolkami, pompą wody, uszczelniaczem wału. Podstawy rozrządu nie ruszałem, wygląda dobrze. Oringi i uszczelka w chłodniczce oleju wymienione. Chciałem zdjąć pokrywę zaworów, ale niestety w jednej śrubej dociskającej pierwszy wtrysk obrócił się imbus. Kochani ma ktoś może pomysła żeby tę śrubę odkręcić. Dla informacji wrzucę, że była to nowa śruba, założona poprzednim razem, taka czarna, czyba z plasteliny i niczego nie warta. Pozostałe zostawił mi oryginalne i tu nie było problemu z odkręceniem.

Pozdrawiam
tomekk
 
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:50


Wróć do SERWIS



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net