Forum TERRACAN.PL

Forum użytkowników aut marki HYUNDAI TERRACAN

czy terracan to terenówka 4x4?? :)

Wszystko o doświadczeniach w terenie z TERRACANEM.

Re: czy terracan to terenówka 4x4?? :)

Postautor: robert38 » 26 wrz 2013, 11:56

Mając spore doświadczenie z Terkiem jak i z serwisami raczej bym omijał dalekim łukiem serwis, który twierdzi, że olej w moście tylnym po 100.000 kilometrów jest dobry i niezużyty.

Ja olej w tylnym moście wymieniam raz na rok zawsze przed zimą i niezależnie od przebiegu, ale średnio jest to 25-30 kkm.

Co do oleju w skrzyni biegów to na bagnecie u mnie wygląda on zawsze ładnie i klarownie.
Po zlaniu oleju do przezroczystego pojemnika już taki ładny nie jest i daleko mu do nowego oleju.
Olej w skrzyni zmieniam mniej więcej, co 60-70 tysięcy kilometrów.
Nie jeżdżę na dynamiczną wymianę. Robię to sam. Kupuję 11 litrów oleju i wymieniam przez korek spustowy w misce.
Przez miskę zlatuje mi ok. 3,5 litra oleju. To co zlałem to dolewam, robię z 500 km aby olej się wymieszał i znowu zlewam 3,5 litra. Znowu dolewam 3,5 litra i robię znowu 500 km w celu wymieszania się oleju. Przy ostatniej trzeciej wymianie zdejmuje miskę, czyszczę ją w środku razem z magnesami i wymieniam filtr. Zakładam i latam kolejne 60-70 tysięcy.
Koszt oleju z filtrem to 400 zł i trochę własnej pracy.
2002 Terracan 3.5 V6, LPG, czarny, czarna skóra, Bilstein B6, drążki Ironman, skrzynia A/T, climatronik, TOD, 265/70/16
robert38

Postautor: LeszekS » 26 wrz 2013, 12:04

robert38 pisze:Mając spore doświadczenie z Terkiem jak i z serwisami raczej bym omijał dalekim łukiem serwis, który twierdzi, że olej w moście tylnym po 100.000 kilometrów jest dobry i niezużyty....

Mam raczej niewielkie doświadczenie z Terkiem 3 lata, ale z tym serwisem mam doświadczenie już 14 lat bo to mój 3 Hyundai i NIGDY się na tym serwisie nie zwiodłem ;) skoro CI ludzie mówią, że nie trzeba to znaczy że NIE TRZEBA i ja im wierzę ;), ale może teraz przy kolejnym przeglądzie zapytam znaczy się - upewnię się ;). Może stwierdzą, że może wypadałoby jak zobaczą olej ;) Jak na razie LSD mi działa ;) sprawdzałem stawiając jednym kołem na piachu a drugim na asfalcie zrywając przyczepność na piachu momentalnie zadziałał i przerzucił moc na drugie koło, co spowodowało, że oba koła obróciły się w tym samym czasie o taką samą odległość.

Z tymi olejami to jest tak, że kiedyś słyszałem, że to producenci olejów zalecają wymianę co jakiś czas twierdząc, że olej traci swoje właściwości, a tak na prawdę to jest tylko marketing, ale nie mam żadnych dowodów popierających twierdzenie, że nie warto wymieniać.... ot dywagacie szarego zjadacza chleba, dlatego w silniku wymieniam ;) tam są wyższe temperatury ;) ale może znów nie mam racji ;)

Pozostając z dylematami
Pozdrawiam
Leszek
Moje Maleństwo Przód - amortyzatory Bilstein B6, tył - sprężyny Dobinsons +2", na oryginalnych amortyzatorach. Goodyear Wrangler 235/85 R16
Awatar użytkownika
LeszekS

Postautor: barzuc » 26 wrz 2013, 12:57

robert38 pisze:Mając spore doświadczenie z Terkiem jak i z serwisami raczej bym omijał dalekim łukiem serwis, który twierdzi, że olej w moście tylnym po 100.000 kilometrów jest dobry i niezużyty.

Zgadzam się :)

robert38 pisze:Ja olej w tylnym moście wymieniam raz na rok zawsze przed zimą i niezależnie od przebiegu, ale średnio jest to 25-30 kkm.

Ja tak robię z olejem silnikowym. Raz na rok przed zimą - niezależnie od przebiegu i niezależnie od auta.
W tym roku terkowi nie będę tego robił, bo... olej w moście wymieniałem w marcu, olej w silniku miesiąc temu. Przed następną zimą - trafi na "standardowe" wymiany (czyli jak u Ciebie - raz do roku bo po prostu się należy). Przedni most i mechanizm różnicowy - kontrolnie sprawdzenie co rok i jak nie będzie potrzeba to tak co 2 latka - zapobiegawczo też zmienię.
Z olejów nie wymieniłem jeszcze tylko tego w skrzyni biegów.

robert38 pisze:Co do oleju w skrzyni biegów to na bagnecie u mnie wygląda on zawsze ładnie i klarownie.
Po zlaniu oleju do przezroczystego pojemnika już taki ładny nie jest i daleko mu do nowego oleju.
Nie jeżdżę na dynamiczną wymianę. Robię to sam. Kupuję 11 litrów oleju i wymieniam przez korek spustowy w misce.
Przez miskę zlatuje mi ok. 3,5 litra oleju. To co zlałem to dolewam, robię z 500 km aby olej się wymieszał i znowu zlewam 3,5 litra. Znowu dolewam 3,5 litra i robię znowu 500 km w celu wymieszania się oleju. Przy ostatniej trzeciej wymianie zdejmuje miskę, czyszczę ją w środku razem z magnesami i wymieniam filtr. Zakładam i latam kolejne 60-70 tysięcy.

No ja niestety nie wiem ile ten mój olej ma... z tego samego powodu co napisałeś - co widać na bagnecie a co tak na prawdę jest w filtrze i misce - chcę olej wymienić.
Twój sposób jest niezły ale na odświeżenie oleju nie jego wymianę (wymieniając 3 razy po 1/3... nie uzyskasz nawet nawet 50% nowego oleju... wychodzi mi, jeśli dobrze policzyłem, że w misce zostaje ~52% starego). Ja chcę mieć pewność co jest w środku, od jak dawna itp. więc na pierwszą wymianę chcę zrzucić / wyciągnąć całość - potem zobaczymy :)
Już bez terka...
Inne 4x4
Moje (byłe) autko: viewtopic.php?f=9&t=2344
Zapraszam również na http://wzornica.blogspot.com/, http://www.wzornica.dakod.pl/
Awatar użytkownika
barzuc

Postautor: barzuc » 22 lut 2014, 20:53

barzuc pisze:
robert38 pisze:Co do oleju w skrzyni biegów to na bagnecie u mnie wygląda on zawsze ładnie i klarownie.

No ja niestety nie wiem ile ten mój olej ma... z tego samego powodu co napisałeś - co widać na bagnecie a co tak na prawdę jest w filtrze i misce - chcę olej wymienić.
Twój sposób jest niezły ale na odświeżenie oleju nie jego wymianę (wymieniając 3 razy po 1/3... nie uzyskasz nawet nawet 50% nowego oleju... wychodzi mi, jeśli dobrze policzyłem, że w misce zostaje ~52% starego). Ja chcę mieć pewność co jest w środku, od jak dawna itp. więc na pierwszą wymianę chcę zrzucić / wyciągnąć całość - potem zobaczymy :)

I tu czas przyniósł kolejną weryfikację.
Rozmawiałem z jednym z podpoznańskich serwisów robiących tylko i wyłącznie A/T (przez przypadek wskazanym przez kilka niezależnych osób, w dodatku to co dalej zweryfikowałem to jeszcze w 2 innych serwisach A/T, w jednym tylko mi nie odradzili) - jeśli skrzynia działa prawidłowo, to oleju w "starej" skrzyni nie wymienia się w całości - tylko tak jak opisał robert38. To co zleci, to zleci, dolać, wymieszać, powtórzyć. Dlaczego - bo przy wymianie dynamicznej (czyli cały) - można zrobić sobie kuku - nowy olej wypłukuje wszystko (łącznie z tym co wcześniej skrzynię uszczelniało a oryginalnie tego nie było - czyli jakiś syf i szlam) i czasem (rzadko ale jednak) zdarza się że skrzynia zaczyna ciec jak sito.
Już bez terka...
Inne 4x4
Moje (byłe) autko: viewtopic.php?f=9&t=2344
Zapraszam również na http://wzornica.blogspot.com/, http://www.wzornica.dakod.pl/
Awatar użytkownika
barzuc

Poprzednia

Wróć do W TERENIE